poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Nurkowanie w parach

Ze względu na swoją specyfikę nurkowanie zaliczane jest do sportów potencjalnie zagrażających ludzkiemu życiu i zdrowiu. Dlatego już podczas nauki nurkowania informuje się kursantów, że jest to dyscyplina partnerska. Grupa nurkowa powinna się w związku z tym składać z co najmniej dwóch osób, które potrafią się nawzajem asekurować, a partner nurkowy to osoba, której jesteśmy w stanie bezwzględnie zaufać i niejako powierzyć swoje bezpieczeństwo.

Osoby tworzące zespół partnerski powinny znać swój stopień zaawansowania i umiejętności. Dobrze jeśli partnerzy odbywają te same kursy nurkowania, w trakcie których mogą przyzwyczaić się do wzajemnej obecności. Wspólna nauka nurkowania sprawia, że pomiędzy nurkami nawiązuję się szczególna więź oparta na zaufaniu i wspólnych doświadczeniach.


Podstawą każdej wyprawy nurkowej jest świadomość, że nurkowanie rozpoczyna się tak naprawdę już na lądzie. Obowiązkiem partnerów jest wzajemne sprawdzenie swojego ekwipunku oraz omówienie planu zanurzenia. Warto przypomnieć sobie również znaki nurkowe umożliwiające komunikację podwodną. Po zanurzeniu partnerzy powinni znajdować się w stałym kontakcie. Odległość pomiędzy nurkami uzależnia się od widoczności w wodzie. Im mniej przejrzysta woda, tym bliższy powinien być kontakt.


Większość instruktorów jest zdania, że kursy nurkowania dla początkujących powinny być przeprowadzane w naszych rodzimych akwenach. Głównie po to, aby nurkowie wyrobili w sobie nawyk pływania w zasięgu wzroku swojego partnera i w razie zagrożenia mieli możliwość szybkiej reakcji.


Biorąc pod uwagę mnogość ewentualnych niebezpieczeństw czyhających na nurka w podwodnej przestrzeni nurkowanie w parach wydaje się raczej wymogiem koniecznym. Profesjonaliści wiedzą, że samotne nurkowanie niesie ze sobą zbyt duże ryzyko.



--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz